O piersiach słów kilka

O piersiach słów kilka

Postrzeganie piersi na przestrzeni dziejów świata zmieniało się w zależności od regionu, rasy, plemienia i rozwoju cywilizacji ludzkiej.

Jak to mawiają – co kraj to obyczaj. Ja pod lupę wezmę kobiece piersi, ale nie tylko. Będzie wesoło, ciekawie, ale również przerażająco. Jak ziemia długa i szeroka kobiece piersi wszędzie budzą zaciekawienie. Jak wyglądają idealne piersi? Najmniejsze i największe kobiece biusty, jak zmieniały się kanony, operacje plastyczne, karmienie piersią i macierzyństwo w kulturach świata. Obrzędy, rytuały, tradycje, które wywołują uśmiech, a niekiedy szokują.

Jesteśmy zagadką drogie panie i od tysiącleci nic się w tym zakresie nie zmieniło. Nasze ciało to jak myślimy i czujemy nadal owiane jest tajemnicą. Fascynujemy mężczyzn i przerażamy jednocześnie. Niekiedy nawet my same nie potrafimy zrozumieć swoich zachowań. Historia kobiecego ciała jest mroczna, bardzo mroczna, a niektóre z budzących obrzydzenie i krzyk sprzeciwu praktyk kultywowane są do dnia dzisiejszego. Kobiety cierpiały i cierpią po dziś dzień w imię piękna, tradycji i religii.  

Żyjemy w czasach, w których kobiece piersi stały się synonimem seksu. Obfite biusty reklamują teraz dosłownie wszystko od oranżady po pustaki budowlane. Ale gdyby tak spojrzeć wstecz? Ale tak bardzo wstecz… Dzieła sztuki, rzeźby, obrazy. pierwsze skojarzenie? Wenus z Willendorfu powstała ok. 25 tys. lat temu, Wenus z Milo ok. 130 r. p. n. e., freski Michała Anioła w Kaplicy Sykstyńskiej pełne nagich kobiecych biustów, dalej będzie już tylko z górki – Narodziny Wenus, Maja naga, Wolność wiodąca lud na barykady, Sen spowodowany lotem pszczoły wokół jabłka granatu na jedną sekundę przed przebudzeniem (mój ulubiony) itd., możemy wymieniać i wymieniać. Mamy więc kolejny dowód na to, że kobiece piersi od tysięcy lat były i są przedmiotem fascynacji. Pomimo tego, że współcześnie są mocno deprecjonowane, nadal stanowią obiekt inspiracji artystów. Piersi w sztuce nadal budzą dyskusje, ale warto wiedzieć kiedy po raz pierwszy pojawiły się w gazetach, na deskach teatrów, ekranach kin i jakie skandale temu towarzyszyły. Jaki wpływ na postrzeganie biustów miała moda, kiedy i w jaki sposób zaczęto ozdabiać (nie mylić z okaleczać – czytaj piercing) biusty?

Tematy mnożą się podczas pisania samego wprowadzenia. Myślę, że Was zaciekawiłam. Mogę obiecać, że nie będzie nudno. Do poczytania wkrótce wink ! 

Tagi
Zobacz także
Paryżanka